آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
خواص گياه آويشن

خواص بسیار زیاد گیاه آویشن برای بدن

salamatmag 3 48 300x150 خواص گياه آويشن

در این مقاله در سلامت مگ به خواص گياه آويشن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه هست. شاخه های علفی آن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه می باشد. گل های سفید ریز آن به طور چتری و منفرد رشد میکنند. میوه آن فندق چهار قسمتی هست. گیاه آویشن گیاهی هست علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع (Lamiasceae) که سرشاخه های گل دار و برگ، آن قابل استفاده هست.

 

موارد استفاده دم کرده آن به هضم غذا کمک خواهد کرد و ضد سرفه و خلط آور است و در برونشیت، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی استفاده میشود.

آثار فارماکولوژیک تاثیر ضد سرفه و خلط آور و ضد اسپاسم این گیاه در مطالعات بر روی حیوانات از عمده ترین آثار آن هست. ضد عفونی کننده، هاضم غذا، ضد سرفه، ضدبو، ضد تشنج، غذا.جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر می باشد.

 

آویشن عامل تصفیه کننده خوبی می باشد و در درمان بی خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید سهت. اگر ۵ تا ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به مریض های مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک تاثیر گذار واقع شده است. آویشن ضد تشنج وضد صرع و ضد نفخ هم است و برای تقویت بینایی و معده مفید هست.

 

برای خودداری از ریزش مو ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده آن را هرچند روز یک بار به سر مالیده و در ضمن در خوردن اویشن نباید زیاده روی بکنید زیرا موجب بروز آلبومین در ادرار خواهد شد. مواد موثره آویشن باغی خلط آور بوده و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار گرفته است. از تنتور و عصاره های الکلی پیکررویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم استفاده فراوان شده است

 

salamatmag 2 58 300x150 خواص گياه آويشن

 

محمد زکریای رازی معتقد هست آویشن نفخ شکن، موجب حرارت بدن و هضم غذا می باشد

آویشن به عنوان گیاهی ضدعفونی کننده شناخته شده هست. محلول شستشوی دهان که حاوی آویشن باشد در درمان عفونت لثه موثر هست و به همین علت برای تهیه برخی از دهانشویه ها، خمیر دندان ها نیز به کار رفته است.

آویشن در درمان بیماری مجاری تنفس فوقانی از قبیل برونشیت و آسم تاثیرات مفیدی داشته است و برای معالجه سرفه و گلودرد استفاده شده است.

جوشانده آویشن برای درمان اسهال و پیچش روده بسیار توصیه خواهد شد.

چای دم کرده آن را نیز برای درمان عفونت گوش میانی، نفخ و تهوع استفاده شده است

اشخاصی که دچار گرفتگی و دردهای عضلانی و مفصلی به ویژه روماتیسم می باشند  حمام آویشن برایشان بسیار خوب هست.

آویشن یکی از بهترین داروهای گیاهی برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی خوابی مفید می باشد و مصرف آن باعث کم شدن فشارخون و چربی خون خواهد شد.

 

آویشن ضدتشنج و ضد صرع و ضد نفخ بوده و برای تقویت بینایی و معده هم مفید بوده است.

در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد اسپاسم، رفع تنگی نفس و سرفه و سوع هاضمه ودرمان سیاه سرفه، برونشیت، عفونت ریه، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و برای درمان نفخ و گرفتگی های عضلانی استفاده خواهد شد.

 

آویشن دارای تاثیرات ضدقارچی و ضدباکتریایی قوی می باشد و این خاصیت به علت وجود تیمول و کارواکرول در اسانس این گیاه هست

برای درمان و کم شدن ریزش مو کافیست موی سررا با محلول رقیق اسانس آویشن شستشو بدهید تا باعث افزایش جریان خون در پوست سر و قوی بشود و از ریزش مو جلوگیری بکند.

 

در خوردن آویشن نباید زیاده روی بکنید چون باعث بروز آلبومین در ادرار می شود. و نیز مصرف آن برای زنان حامله و باردار توصیه نشده است.

در التهاب  حنجره و لوزه ها و برای درمان آفت به صورت غرغره کردن استفاده بشود. برای این منظور، یک استکان از پودر گیاه را در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانیده و پس از صاف کردن، برای شست وشوی دهان استفاده کنید.

 

 

یک دمنوش عالی برای درمان خیلی از بیماری ها

 

اگر ۱۰ گرم اویشن را در یک لیتر آبجوش دم کرده باشد و با کمی عسل به مریض ها مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی خانوم ها بدهید در دفع بیماری آنها تاثیر گذار واقع میشود.

 

salamatmag 1 78 300x186 خواص گياه آويشن

 

مصرف آویشن برای این افراد ممنوع هست

 

در برخی منابع اشاره شده هست که مصرف زیاد آویشن یا عصاره آن در دوران بارداری خواهد توانست احتمال سقط جنین را افزایش بدهد. در نتیجه توصیه شده هست که خانمهای حامله بهتر هست از مصرف این گیاه خودداری بکنند

اسانس های روغنی موجود در آویشن به ‌خصوص تیمول خواص درمانی داشته اند و ضدویروس، ضدانگل و ضدعفونی کننده می باشند.

 

استفاده منظم از این گیاه در پیشگیری از بعضی بیماری ها مثل آنژین تاثیر گذار است. بعلاوه این به نظر می رسد که آویشن به بهبود وضعیت سلامتی در بعضی بیماری ها مثل لوپوس، ام اس و نیز بیماری هاشیموتو (نوعی التهاب مزمن تیروئید) کمک بکند. در نتیجه به نظر خواهد رسید که نوشیدن روزانه یک فنجان چای آویشن مفید هست.

آویشن و نیز منبع آهن و ویتامین K است. آهن برای حمل اکسیژن به بافت ها و ساخت گلبول های قرمز خون ضروری هست و ویتامین K نقش اصلی در انعقاد خون و ساخت استخوان داشته است.

 

 

مصرف منظم آویشن، برای عملکرد خوب مغز، کلیه ها و قلب مفید هست

 

بعضی مولکول های موجود در آویشن نیز اثراتی در مقابله با بعضی سرطان ها داشته اند. آویشن حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و دیگر ترکیبات مفید هست و مصرف منظم آن برای عملکرد خوب مغز، کلیه ها و قلب مفید می باشد.

اسانس های گیاهی آویشن خواص خلط آوری داشته اند و به همین علت به تمیزی و باز کردن برونش ها کمک خواهد کرد.

در اخر اینکه آویشن برای مقابله و پیشگیری از مشکلاتی مثل التهاب لثه، لارنژیت، آسم، عفونت ها و زخم های گلو و التهاب دهان نیز مفید هست.

البته این مورد را هم در نظر بگیرید باید افرادی که فشار خون بالا داشته اند و دچار پرکاری و یا کم کاری تیروئید می باشند و نیز زنان باردار باید در مصرف آویشن احتیاط بکنند.

 

نوشته خواص گياه آويشن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »