آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه

عوارض عمل پیوند کلیه

salamatmag 4 4 300x150 دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه

 

در این مقاله در سلامت مگ به دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

پیوند کلیه چگونه انجام می شود

 

جراح برش مایلی در ناحیهٔ ربع تحتانی شکم مریض به وجود می اورد. بعد از کنار زدن لایه های پوستی، عضلات و پریتوئن عروق ایلیاک که در لگن وجود دارند در دید جراح قرار گرفته اند. در بیماران مرد طناب اسپرماتیک نیز باید کنار زده بشود. شریان ایلیاک درونی، انتخاب اول در پیوند با گرافت به حساب می اید.

 

توسط کلمپ های قوی مانند بولداگ شریان ایلیاک داخلی و ورید ایلیاک خارجی مسدود میشود.

 

اول باید شریان و بعد ورید به کلیه آناستوموز میشوند. در این مرحله جریان خون کلیه به حالت عادی باز میگردد و در این مراحل باید فشار خون بیمار به دقت تحت کنترل قرار گرفته باشد.

 

آخرین مرحله پیوند اتصال لگنچه و قسمت پروگزیمال حالب به مثانه هست که یورترونئوسیستوستومی نام خواهد داشت. در این مرحله برش اندکی در دیواره قدامی- طرفی مثانه به وجود می اید و انتهای فوقانی حالب را به درون مثانه خواهد کرد و درون مثانه با بخیه ثابت می ماند. اصولا نیازی به گذاشتن درن در موضع جراحی نمی باشد. در انتها یک سوند فولی جهت کم شدن فشار مثانه برای فرد گذاشته خواهد شد

 

 

اهداکننده مرگ مغزی شده

 

یعنی کلیه کسی که فوت شده است ولی کلیه آن ها هنوز سالم می باشد و قابلیت کار کردن را دشاته است، به بیمار پیوند زده بشود.

اصولا چون تقاضای پیوند کلیه زیاد هست، یک لیست از افرادی که به هر دلیل دچار مرگ مغزی شده اند ولی کلیه سالمی داشته اند، تهیه خواهد شد و به افراد متقاضی کلیه داده شده است.

 

salamatmag 1 18 300x150 دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه

 

حتما برای شما هم این اتفاق پیش آمده است که دست و پای شما خواب می رود و یا مور مور میشود اگر این خواهید دلیل خواب رفتن دست پایتان را بدانید می توانید به پست علت اصلی خواب رفتن دست و پا مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

در بدن انسان دو کلیه وجود دارد و با یک کلیه هم می توان به زندگی ادامه داد. اهدا کننده کلیه می تواند یک زندگی سالم و طبیعی داشته باشد و زندگی یک انسان دیگر را نجات بدهد. البته  اهدا کننده در حالتی که بیماری کلیوی داشته است، به صورت بالقوه سلامتی خود را به خطر می اندازد. در نتیجه اهدا کننده از نظر فاکتورهای سلامت یک سری معیارهایی باید در خود داشته باشد. در نتیجه آزمایش هایی بر روی خون اهدا کننده انجام شده است و معاینات فیزیکی هم انجام میشود. برخی مواقع آزمایش EKG و رادیوگرافی از قفسه سینه هم انجام می شود تا مشخص بشود که آیا عمل پیوند کلیه امکان پذیر بوده است

 

اگر بیمار تب و یا عفونت دارد جراحی به تعویق خواهد افتاد. اگر کلیه اهدایی به هر علتی مناسب پیوند تشخیص داده نشده باشد بیمار به خانه فرستاده خواهد شد تا کلیه مناسب یافت بشود.

 

اگر شرایط برای اهدا کننده و بیمار فراهم بوده باشد، برای عمل جراحی آماده خواهند شد. پس از عمل جراحی بیشتر بیماران به ICU منتقل خواهد شد تا به هوش بیایند و به دقت تحت نظر قرار گیرند. پس از به هوش آمدن از بیماران خواسته می شود تا سرفه بکنند و از عملکرد مناسب ریه اطمینان حاصل شود. اگر بیمار درد داشته است با داروهایی آن را تسکین خواهد داد. چند روز پس از جراحی، مایعات و برخی داروهای خاص  تجویز میشوند.  توجه بکنید که پیوند کلیه کار یک روز نبوده است و بیمار برای مدتی در بیمارستان بستری میشود.

 

پس از جراحی، اصولا برای اطمینان از تخلیه مناسب مثانه از کاتتر استفاده خواهد شد. این عمل موقت هست و در نهایت کاتتر برداشته خواهد شد. بعضی موقع این کار قبل از عمل انجام خواهد شد.

 

در برخی موارد امکان دارد بیمار مدتی دیالیز بشود تا هر چیزی که امکان دارد موجب پس زدن کلیه شود را حذف بکنند. این کار همیشه انجام نخواهد شد و به تشخیص نفرولوژیست می باشد. بیمار باید بقیه عمر خود را دارو استفاده بکند تا سیستم ایمنی بدن کلیه را پس نزده باشد و تا آخر عمر خود باید تحت نظر فوق تخصص کلیه قرار بگیرند تا از عملکرد مناسب کلیه مطمئن بشوند

 

salamatmag 2 14 300x150 دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه

 

آیا جراحی پیوند کلیه بر روی بیماران مسن یا مبتلا به بیماری نیز انجام شده است

 

پیوند کلیه‌ای که بر روی بیماران سن بالا یا مبتلا به عارضه‌هایی چون دیابت انجام شده است، در خیلی از موارد موفقیت‌آمیز بوده است. البته معاینه و ارزیابی دقیقی باید برای آگاهی از عوارض احتمالی و نحوه مدیریت آنها صورت بگیرد. پزشک توصیه‌هایی به بیمار کرده باشد تا احتمال بروز عوارض را کم و احتمال موفقیت پیوند را بالا ببرد. برای مثال از بیمار خواسته شده است وزن خود را کم بکند یا سیگار را ترک بکند. در حالی که ابتلا به دیابت قادر است پیوند پانکراس را نیز انجام بدهد. پزشک صحیح بودن پیوند پانکراس در کنار پیوند کلیه را بررسی کرده است.

 

 

در صورتی که بدن کلیه جدید را پس زده باشد، چه اتفاقی رخ میدهد

 

یکی از اصلی ترین نکاتی که پزشک و بیمار به آن توجه داشته اند، پس زدن حاد یعنی وضعیتی می باشد که بدن ناگهان سعی خواهد کرد تا کلیه پیوندی را پس زده باشد. از آنجایی که این مشکل نشانه های یا نشانه‌های خاصی نداشته است، آزمایش خون باید به طور دقیق به منظور بررسی عملکرد کلیه انجام شده است. تب کردن، کم بود جریان ادرار، ورم، بالا بودن وزن و درد کلیه از نشانه های هشدار دهنده پس زدن کلیه به شمار خواهد امد.

 

 

چه مدت پس از جراحی پیوند می‌توان در محل کار مشغول بشویم

 

زمان ازسرگیری فعالیت‌های روزانه به چطور سپری شدن دوران بهبود، شغل مریض و ابتلا به دیگر بیماری‌ها یا عارضه‌ها بستگی داشته است. خیلی از بیماران خواهند توانست پس از حدود هشت هفته در محل کار حاضر بشوند. تیم پیوند کلیه زمان دقیق اغاز مجدد فعالیت‌ها را اعلام کرده است.

 

 

آیا پیوند کلیه بر زندگی جنسی تاثیر خواهد گذاشت

 

آن دسته از افرادی که به علت بیماری‌های کلیه روابط جنسی رضایت بخشی ندارند، پس از پشت سر گذاشتن دوران بهبود جراحی پیوند بهبود خوبی را در زندگی جنسی خود حس خواهند کرد. به علاوه باروری (توانایی فرزندآوری) نیز اصولا پس از پیوند کلیه افزایش خواهد یافت. بسیاری از اقایان و زنانی که پیوند کلیه انجام میدهند، بعدها لذت داشتن فرزندانی سالم را نیز تجربه میکنند. درهر حال اگر قصد دارید به اعضا خانواده خود اضافه بکنید، بهتر هست در این زمینه با پزشک مشورت بکنید. پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جنسی (STDs) پس از پیوند کلیه بسیار اهمیت دارد.

نوشته دانستنی هایی درباره عمل پيوند کليه اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »