آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
دليل خروپف کردن در خواب چيست

علت اصلی خروپف کردن

salamatmag 2 2 300x150 دليل خروپف کردن در خواب چيست

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه دليل خروپف کردن در خواب چيست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

دلیل خروپف طبق گفته ی یکی از متخصصان گوش و حلق و بینی در هر انسان متفاوت هست بایستی طبق عادات و رفتارهای سلامت و زندگی شناخته و درمان بشود که در مورد علل های و درمان ان بیشتر خواهید بخوانید.

 

به طور کلی آلرژی، چاقی، استفاده از داروی خاص، سیگار، الکل و مشکل در گلو و مجاری بینی می توان از مهم ترین  علت های خروپف در افراد دانسته است.

خر و پف کردن اصولا مشکلی جدی به حساب نیامده است و بسیاری از افراد ممکن است گهگاه در خواب به خر و پف افتاده اند.

 

احتمال خر و پف کردن مردها ۵۰ درصد بیش از خانوم ها است اما برخی خر و پف علامت یک بیماری خطرناک هست که وخیم ترین این بیماری ها قطع تنفس انسدادی هنگام خواب می باشد.

در قطع تنفس انسدادی هنگام خواب امکان دارد فرد از چند ثانیه تا دو دقیقه دچار قطع تنفس بشود و این امر به کم شدن اکسیژن در خون منجر بشود و فرد مبتلا دو روز بعد از سردرد و خستگی رنج میبرد.

 

قطع تنفس در زمان خواب می تواند عوارضی مثل افزایش فشار خون، چاقی، بیماری های قلبی و سکته مغزی و حتی در مواردی نادر مرگ را در پی بیاورد

 

علت ایجاد خروپف در هنگام خواب چه می باشد؟ چرا برخی از افراد به محض خوابیدن یا قرار دادن سرشان بر روی بالش شروع به خروپف کردن افتاده اند؟ آیا درمانی برای این عارضه وجود داشته است؟ شما برای کم شدن خروپف های شبانه تان چه کرده اید

 

salamatmag 1 2 300x150 دليل خروپف کردن در خواب چيست

 

خروپوف کردن به دلیل ارتعاش کام نرم (بخش نرم سقف دهان)، وقتی که ریه ها در مقابل مجاری هوایی مسدود میشود و هوا را به درون می کشند بوجود خواهد امد.

این وضعیت اصولا هنگامی رخ خواهد داد که عضلاتی که راههای هوایی را باز نگه خواهد داشت هنگام خواب بیش از حد شل بشوند یا هنگامی که بافت های اضافی در این قسمت وجود داشته است.

 

اصوات پر سروصدای خروپف کردن <snoring>وقتی رخ می دهند که انسدادی در جریان آزاد هوا در راههای هوایی پشت دهان و بینی وجود داشته باشد . این قسمت از راه هوایی قابلیت مسدود شدن داشته است ( در جاییکه زبان و قسمت بالای گلو در تماس با کام نرم و زبان کوچک می باشند ) . خروپف زمانی اتفاق می افتد که این اعضاء به یکدیگر برخورد کرده اند و درهنگام نفس کشیدن لرزیده اند

 

هر وضعیت یا ماده ای که موجب شل شدن عضلات این ناحیه یا منجر به ساخته شدن بافت چربی در آن بشود می تواند به خروپوف منجر بشود، از جمله: نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف داروهایی مثل داروهای خواب آور، داروهای ضدسرماخوردگی یا آنتی هیستامین ها، خوابیدن بر روی متکای بیش از حد نرم یا بزرگ، به پشت خوابیدن و داشتن وزن اضافی

 

اکثرا ما فکر می کنیم خروپف یک مسئله عادی و همه گیر هست و به همین خاطر موضوع نگران کننده و مهمی نبوده است. اما واقعیت این هست که چند علت برای افرادی در خواب خروپف می کنند وجود دارد که شاید بعضی از انها خیلی هم خوشایند نبوده اند.

 

خروپف شبیه تمام صداهای دیگر به وسیله ی ارتعاشاتی ایجاد خواهد شد که ذراتی را در هوا جهت ایجاد امواج صوتی ایجاد کرده اند. به عنوان نمونه، زمانی که ما حرف زده ایم، تارهای صوتی ما جهت تشکیل صدا ارتعاش پیدا کرده اند.

 

salamatmag 3 2 300x150 دليل خروپف کردن در خواب چيست

 

هنگامیکه معده ما قار و قور کرده است (borborygmus)، معده و روده‌های ما همینطور که غذا از میان آنها حرکت می‌کند مرتعش شده اند. در حالیکه ما در خواب می باشیم، جریان هوای پر تلاطم می‌تواند سبب میشود بافت‌های بینی و گلو مرتعش بشوند و موجب خروپف شده اند.

 

در حالیکه ما نفس کشیده ایم، هوا در یک جریان یکنواخت از بینی و دهان ما به ریه‌های ما به داخل و خارج جریان میشود زمانی که ما می‌نشینیم و به آرامی نفس می‌کشیم نسبتاً صداهای معدودی وجود داشته اند. وقتی که ما ورزش می‌کنیم، هوا با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد و همچنانکه ما نفس می‌کشیم برخی صداها را تولید خواهد کرد. وقتی که ما در خواب هستیم، ناحیه پشت گلو گاهی اوقات باریک خواهد شد.

 

همان میزان هوا که از میان این روزنه کوچکتر عبور کرده است می‌تواند باعث بشود بافت‌هایی که روزنه را احاطه می‌کنند مرتعش بشوند، که به این ترتیب می‌تواند سبب صداهای خروپف بشود. انسان های مختلف که خروپف کرده اند امکان دارد علل های مختلفی برای باریک شدن این ناحیه در پشت گلو داشته باشند. باریک شدن می‌تواند در بینی، دهان یا گلو بوده باشد.

 

هر فردی می‌تواند خروپف بکند. بیشتر، افرادیکه به طور منظم خروپف نخواهند کرد بعد از یک بیماری ویروسی، پس از نوشیدن الکل، یا هنگامیکه بعضی داروها را مصرف می‌کنند، خروپف را گزارش میکنند. مطالعات تخمین می‌زنند که ۴۵% مردان و ۳۵% زنان به صورت منظم خروپف کرده اند افرادیکه خروپف می‌کنند می‌توانند هر نوع بدنی داشته اند

 

عوامل گوناگونا هستند که در کنار هم موجب به وجود آمدن خروپف در هنگام خواب شده اند.هر کدام از این عوامل را ابتدا باید بشناسید و بعد آن ها را رفع کنید تا دیگر خروپف به سراغ شما نیامده باشد.

 

صداهایی که شب به صورت ناخودآگاه به وجود امده اند شاید از دست شما خارج هست و کنترلی روی آن ها نداشته اند، اما دیگران بسیار اذیت شده اند و نمی توانند شب را به راحتی سپری بکنند.

 

خروپف به علل های گوناگونی مثل خوردن غذای چرب، بد بودن جای سر و … به وجود امده است، اما اگر واقعا از گلایه های دیگران خسته شده اید و دوست داشته اید به این مشکل پایان دهید بهتر هست راه های زیر را امتحان بکنید.

 

 

طاقباز خوابیدن این یافته را امکان دارد خودتان هم تجربه کرده باشید، اما جالب هست بدانید طاقباز خوابیدن از دلایل بروز خروپف شبانه بوده است.طاقباز خوابیدن موجب تشدید خروپف و قطع تنفس شده است و در صورتی که فرد به پهلو بخوابد تا حدود زیادی از مشکلاتش کمتر خواهد شد.

نوشته دليل خروپف کردن در خواب چيست اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »