آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
علايم کمبود آهن بدن

علایم کمبود آهن بدن

salamatmag 2 6 300x150 علايم کمبود آهن بدن

در این مقاله در سلامت مگ به علايم کمبود آهن بدن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

 

کمبود آهن، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیشتر در زنان دیده می شود. آهن برای تولید گلبول های قرمز حیاتی هست. گلبول های قرمز، نوعی پروتئین هست که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک خواهد کرد.

 

یکی از شایع ترین نشانه هایی که به سختی می توان علت اصلی آن را تشخیص بدهید، احساس خستگی مفرط هست زیرا اغلب زنان زندگی پرمشغله ای داشته اند و در نتیجه احساس خستگی خواهند کرد.به گفته یک متخصص خون، خانم ها خستگی را بخشی از زندگی خود دانسته اند؛ در حالی که کمبود آهن موجب می شود اکسیژن کمتری به بافت ها رسیده و بدن از انرژی که به آن نیاز داشته است، محروم بشود. اگر خستگی طبیعی شما همراه با احساس ضعف و بی قراری هست و نمی توانید روی کارها تمرکز بکنید، این امر می تواند نشانه کمبود آهن دانست

 

کم‌خونی فقر آهن یک نوع معمولی از کم‌خونی (حالتی که خون آن به‌اندازه کافی دارای گلبول‌های قرمز سالم نباشند. گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند) هست. همان‌طور که از نامش پیدا هست، کم‌خونی کمبود آهن ناشی از کمبود آهن هست. بدون مقادیر کافی آن، بدن شما نمی‌تواند به‌اندازه کافی هموگلوبین (که یک ماده در گلبول‌های قرمز سهت که آن‌ها را قادر به حمل اکسیژن می‌کند) ساخته باشد. درنتیجه کم‌خونی فقر آهن امکان دارد شمارا خسته و دچار تنگی نفس بکند. اصولا کم‌خونی فقر آهن را با مکمل‌های گوناگون آهن کنترل و درمان کرده اند. گاهی اوقات تدابیر اضافی برای کم‌خونی کمبود آهن ضروری هست، به خصوص اگر پزشک شما متقاعد بشود که شما دچار خونریزی داخلی می باشید

 

اگر شما یا فرزندتان علائم و نشانه‌هایی را نشان داده اید که کم‌خونی فقر آهن ‌دارند، به پزشک خود مراجعه بکنید. کم‌خونی کمبود آهن بیماری نمی باشد که بتوانید خودتان آن را تشخیص و درمان بکنید؛ در نتیجه به‌جای خود تجویزی و مصرف مکمل‌های آهن به پزشک خود برای تشخیص این مریضی مراجعه بکنید. مصرف بیش‌از اندازه آهن برای بدن می‌تواند خطرناک هست چون انباشت بیش‌از اندازه آهن می‌تواند به کبد شما آسیب رساند و موجب عوارض دیگری در فرد مصرف‌کننده بشود.

 

کم‌خونی ناشی از فقر آهن زمانی اتفاق افتاده است که بدن شما به‌اندازه کافی عنصر آهن را برای تولید هموگلوبین نداشته است. هموگلوبین بخشی از گلبول‌های قرمز خون هست که به خون‌رنگ قرمز آن را داده اند و گلبول‌های قرمز خون شمارا در بدن شما حمل کرده. اگر شما آهن را به‌اندازه کافی مصرف نکرده باشید، یا اگر آهن را بیش‌ازحد ممکن از دست داده اید، بدن شما نمی‌تواند به‌اندازه لازم هموگلوبین تولید بکند و کم‌خونی فقر آهن درنهایت ایجاد میشود

 

salamatmag 4 300x150 علايم کمبود آهن بدن

 

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که نحوه مصرف قرص آهن به چه صورت است و در سنین مختلف چه مقدار باید قرص آهن مصرف کرد برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست نحوه استفاده قرص آهن در سنین مختلف مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

آهن یکی از مواد معدنی مهم در بدن انسان هست که اگر از مقدار طبیعی کمتر باشد با علائمی مانند سردرد،سرگیجه،ضعف و بی حالی بروز خواهد کرد و اغلب کودکان و دختران نوجوان و زنان باردار و سالمندان در معرض فقر آهن یا کم خونی می باشند. فقر آهن یا کم خونی در عده زیادی از مردم به ویژه زنان وجود داشته اند که می تواند موجب ضعف و بی حالی بشود ، توجه به تغذیه درست یکی از روش هایی هست که می تواند از بروز کم خونی جلوگیری کند.کاهش و فقر آهن

 

علاوه بر این استفاده از مواد غذایی که جذب آهن را در بدن زیاد میشود نیز کمک کننده هستند. کمبود آهن در کم خونی یکی از رایج ترین نوع کم خونی هست در وضعیتی که خون، به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم نداشته اند . گلبول های قرمز اکسیژن را به بافتهای بدن منتقل خواهند کرد همانطور که از اسمش بر می آید،کمبود آهن در کم خونی به دلیل آهن ناکافی هست.

 

بدون آهن کافی، بدن شما نمیتواند به اندازه کافی ماده در گلبول های قرمز تولید بکند که آنها را قادر به حمل اکسیژن بکند.(هموگلوبین) در نتیجه کاهش آهن در کم خونی امکان دارد موجب خستگی و تنگی نفس شما بشود.

 

اصولا کمبود آهن در کم خونی را با مکمل های آهن کنترل کرده اند ، گاهی اوقات آزمایش ها و درمان های اضافی برای کاهش آهن در کم خونی ضروری هست،مخصوصا زمانی که پزشک شما مشکوک به خون ریزی داخلی هست.

 

به شما کمک می‌کند دریابید چگونه خواهید توانست آهن بدنتان را به خوبی تأمین بکنید یا اگر دچار کمبود آهن می باشید با دانستن نشانه های آن به پزشک مراجعه کنید و مانع رشد این مشکل و تبدیل آن به کم خونی بشوید.

 

کمبود آهن زمانی به وجود می‌آید که ذخیره آهن بدن شما به قدری کم شده باشد که دیگر پاسخگوی نیاز بدن نباشد. وقتی که کمبود آهن جدی شده اید، در پی آن کم خونی به وجود خواهد امد و این همان مشکلی هست که کم خونی فقر آهن نامیده شده است. البته انواع دیگری از کم خونی‌ها نیز وجود داشته؛ مثل کمبود فولات و کمبود ویتامین B12 باید در نظر بگیرید که کمبود آهن می‌تواند بر عملکرد درست مغز اثر سوء میگذارد، رفتار فرد را تغییر میدهد، و در شغل و زندگی او اثرگذار هست. کمبود آهن، توان سیستم ایمنی بدن فرد را کاهش داده و در نتیجه توانایی بدن برای مقاومت در برابر عفونت‌ها کاهش خواهد یافت

 

salamatmag 3 6 300x150 علايم کمبود آهن بدن

 

احساس خستگي مفرط  کرده اید:يکي از رایج ترین علايم که به سختي مي توان علت اصلي آن را تشخيص بدهید، احساس خستگي مفرط هست زيرا اغلب زنان زندگي پرمشغله اي داشته اند و در نتيجه احساس خستگي خواهند کرد.به گفته يک متخصص خون، خانم ها خستگي را جزیی از زندگي خود دانسته اند؛ در حالي که کمبود آهن موجب مي شود اکسيژن کمتري به بافت ها برسد و بدن از انرژي که به آن نياز خواهد داشت، محروم مي شود. اگر خستگي طبيعي شما همراه با احساس ضعف و بي قراري هست و نمي توانيد روي کارها تمرکز بکنيد، اين امر مي تواند نشانه کمبود آهن بوده باشد.

 

خونريزي شديد در زمان قاعدگي:به گفته يک متخصص زنان، دلیل عمده کمبود خون در زنان خونريزي شديد هست. با وجود از دست دادن ميزان زياد خون، تقريبا فقط نصف آن در بدن جايگزين خواهد شد و اين روند هر ماه ادامه دار میباشد.

 

 

پريدگي رنگ

 

گلبول هاي قرمز، رنگ قرمز به خون داده است و کمبود پروتئين موجب رنگ پريدگي چهره خواهد شد. رنگ پريدگي چهره، داخل لب، لثه و پلک ها نشانه کمبود آهن هست.

 

 

کمبود نفس

 

اگر ميزان اکسيژني که به بدن برسد، پايين باشد، هرچه قدر هم عميق نفس کشد، دچار کمبود نفس میشوید. اگر در انجام کارهاي معمولي از جمله بالا رفتن از پله، ورزش کردن و غیره نفس کم اورده اید، بدانيد که دچار کمبود آهن هستید.

 

 

تپش قلب

 

قلبي که از آن زياد کار کشيده شده سهت، در معرض مشکلاتي از جمله ضربان نامنظم، صداي غيرعادي، بزرگ شدن و حتي سکته هست. براي رسيدن به آن مرحله، فرد بايد براي مدتي دچار کمبود آهن هستید.

 

نوشته علايم کمبود آهن بدن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 7 ماه قبل  ادامه مطلب »